WIELKI POST – CZAS ŁASKI

Kościół, rozpoczynając czas Wielkiego Postu, zaprasza nas na pustynię. Wielki Post w życiu chrześcijanina powinien być czasem pustyni. Czasem odkrywania prawdy o sobie. W naszej wędrówce przez pustynię życia czasami nie chcemy iść drogą, którą prowadzi nas Bóg, wybieramy własny sposób na życie. W tym czasie łaski Bóg chce nam przypomnieć, że nasza wędrówka przez pustynię życia nie jest samotna. Bóg zawsze jest podczas niej obecny, towarzyszy nam, prowadzi. Jest obecny nawet gdy o Nim zapominamy, odwracamy się tyłem i idziemy swoją drogą.

Jak przeżyć Wielki Post?
Tegoroczny Wielki Post od samego początku jest inny niż w latach ubiegłych. Postarajmy się nie będąc wspólnie w szkole, bursie, aby ten czas był osobistym czasem szukania i nawiązywania kontaktu z Bogiem. Wielki Post jest czasem porządkowania. Przygotowując się do świąt, robimy porządki. Również życie duchowe wymaga porządków. Szczególnie relacje: do Boga, bliźnich i siebie.
Jezus mówi o trzech prostych środkach, które prowadzą do porządkowania relacji. Są nimi: modlitwa, jałmużna i post.
Modlitwa porządkuje relacje z Bogiem. Postarajmy się znaleźć czas na nabożeństwa wielkopostne,  na uczestnictwo w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, a także w rekolekcjach w swoich wspólnotach parafialnych.
Wielki Post jest czasem jałmużny, czyli porządkowania relacji z bliźnimi. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o pieniądze. Dzisiaj bardziej potrzeba serca, uczucia, miłości, obecności… Czasem trzeba naprawdę niewiele. Szczególnym wyrazem jałmużny jest pojednanie z bliźnimi, przebaczenie. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni!
W Wielkim Poście nie chodzi tylko o umartwianie ciała – post oraz jałmużnę i modlitwę, musi podążać za tym szczere podjęcie wezwania do nawrócenia serca. Nawrócenie serca jest zmianą myślenia, wartościowania i w konsekwencji życia. Czasami jest to zmiana bardzo bolesna. Warto w całym okresie Wielkiego Postu, znaleźć trochę czasu, aby zadać pytanie: Boże, co powinienem zmienić w moim życiu?

Kochani, znacie z poprzednich lat Zdrapki Wielkopostne. Podobnie i w tym roku, codziennie, przez 40 dni Wielkiego Postu, pod zdrapką czekają na ciebie zadania. Odkryj je, rozważ i wykonaj.
W tym roku ci, którzy są w bursie mogą codziennie sprawdzać zadania na kolejny dzień – Zdrapka jest na tablicy. Tych, którzy pozostali w domach prosimy o spytanie się w swojej parafii, może mają Zdrapki. Może znajdziecie w Internecie zadania z Zdrapki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.