KOLĘDA

Najdawniejsza wzmianka o tej praktyce pochodzi z 1607 r. Wtedy to na synodzie prowincjonalnym w Piotrkowie polecono, aby plebani według starożytnego zwyczaju nawiedzali swoich wiernych po domach, uczyli ich pacierza, prawd wiary i by wchodzili w szczegóły życia, czy jest ono prawdziwie chrześcijańskie. Polecano także, by strapionych pocieszali, a ubogich wspomagali. Z kolei synod chełmski (1624 r.) zachęcał, aby proboszczowie spisywali swoich parafian i zachęcali do częstego korzystania z sakramentów. Owa wizyta miała wpłynąć na ożywienie życia religijnego i moralnego parafii. 

Jak tradycja nakazuje, początek roku jest czasem wizyt duszpasterskich księży w naszych domach, czyli popularnej kolędy. Kolęda nie ominęła też mieszkańców naszej Bursy.

22 styczna – o. Marcin – z cierpliwością, miłością i niezmordowanie pokonywał kolejne schody, aby odwiedzić mieszkańców 18. pokoi. W każdym z nich był radośnie witany.
Odwiedziny były doskonałą okazją do wspólnej modlitwy, do wyproszenia Bożego błogosławieństwa dla mieszkańców pokoju, ale także okazją do krótkiej rozmowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.