ANDRZEJKI

W ostatni dzień listopada przypada wspomnienie świętego Andrzeja, a w jego wigilię obchodzone są tak zwane Andrzejki. Jest to czas hucznych zabaw i wróżb. Ten dzień bardziej kojarzy się z laniem wosku niż ze świętym męczennikiem.

Święty Andrzej to postać biblijna. Był pierwszym uczniem powołanym na Apostoła. Jego imię w języku greckim oznacza „dzielny, mężny”. Podobnie jak jego święty Piotr był rybakiem. Tradycja mówi, że zmarł 30 listopada 65 roku na krzyżu w kształcie litery X. Krzyż ten miał symbolizować przynależność do Jezusa Chrystusa.

Dziś dzień jego wspomnienia kojarzy się bardziej z laniem wosku niż z nim samym. W Polsce Andrzejki są znane od XVI wieku, jednak ich obchody zaczęły się prawdopodobnie już w starożytnej Grecji.

Spotkanie towarzyskie przy dobrym jedzeniu nie jest czymś złym, problem zaczyna się, gdy na siłę chcemy przewidzieć przyszłość i wierzymy, że wróżby mają realny wpływ na naszą rzeczywistość.

W naszej bursie postawiliśmy na czystą zabawę, bez żadnego wciskania kitu, czy też lania wosku.
27 listopada, odbyły się Andrzejki dla mieszkańców bursy. Zabawa w „Księżniczki i Zamki”, prowadzona przez Olę i Ewelinę, ośmieliła i zintegrowała uczestników imprezy. A w rytm znanej „Belgijki” wszyscy wychowankowie ochoczo ruszyli na parkiet. Podczas zmagań tanecznych można było też odpocząć i porozmawiać przy słodko-słonych przekąskach.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.